menu

ARCHITEKTURA - ZAJÍMAVÉ STAVBY V DUBAJI

Dubaj je díky záplavě financí doslova městem divů a netušených možností. Vznikla tady slavná ostrovní palma,  největší fontána planety, největší obchodní dům světa, nejluxusnější hotel světa Burj al Arab, sjezdovka uprostřed pouště a tomu všemu dominuje nejvyšší budova světa Burj Chalifa.

V dalších letech je v plánu řada dalších velkolepých projektů, které by měly být dokončené u příležitosti konání výstavy EXPO v roce 2020. Mezi ty nejokázalejší patří jistě vybudování ostrovů ve tvaru světa, další 2 ostrovní palmy Deira a Jebel Ali, vybudování města Falcon City, ve kterém budou repliky nejslavnějších staveb planety, často i ještě větší než jejich originální předlohy. Dále se již započala stavba podmořského hotelu a velkého zábavního parku a la Disneyland, stejně tak i sportovního města, kde budou soustředěny haly na všechny existustující světové sporty.

 

Dubajský emír si uvědomuje, že ropu nebudou mít navždy a tak se snaží maximálně investovat do cestovního ruchu a zajistit tak pro budoucí generace atraktivitu Dubaje, coby světové metropole, srovnatelné s městským státem Singapur. Silná stavební činnost a ochota investovat se plně projevila na podzim roku 2008. Stavební činnost povzbudila i zájem turistů a podnikatelů a demonstrovala tak prosperující ekonomiku.

 

Na začátku stavebního boomu byla stavba obchodního centra World Trade Centre na konci 70. let minulého století, byla to tehdy ta nejvyšší stavba v celém arabském světě. V následujících desetiletích se tu postavilo mnoho ještě vyšších, modernějších a zajímavějších budov. Nejprve v části Deira, kde vznikly moderní skleněné věže v kontrastu se starověkými plachetnicemi vpředu, dnes velmi oblíbené místo u fotografů.

Od poloviny 90. let bylo vystavěno podél silnice Sheikh Zayed Road vedoucí na jih do Abu Dhabi bezpočet mrakodrapů. Celkově se jich tu od roku 1990 postavilo více než 200 a jejich výška překračuje i 150 metrů.

Ambiciózní hotelové projekty jsou v Dubaji taktéž dobře známy, a to zejména od roku 1999, kdy byl dokončen ten snad nejvýraznější orientační bod města, 321 m vysoký Burj al Arab ve tvaru plachetnice. Oficiálně má sice 5 hvězdiček, ale jinak jich má v označení sedm, a je to jeden z nejluxusnějších hotelů na světě, nejvyšší a pravděpodobně i nejznámější.

Z dálky je také dobře vidět Emirates Tower, vyšší ze dvou věží, která měří 355 m. Na jednom z "Palmových" ostrovů byl roku 2008 postaven Atlantis Dubai, obrovský luxusní hotel s 1539 pokoji a připojeným aquaparkem. 

Před pobřežím města byly vytvořeny velké umělé ostrovy ve tvaru palmy pro luxusní vily, přístavy a turistická letoviska - Palm Islands, a The World Dubai, umělé souostroví ve tvaru mapy světa. Pouze ve fázi plánování je dosud mega projekt Dubai Waterfront, kde bude žít a pracovat na 1,2 až 1,5 miliónu lidí.

 

Pojďme si představit ty nejvýznamnější a nejzajímavější stavby a projekty:

 

Nejluxusnější hotel světa Burj Al Arab

Tento unikátní a luxusní hotel ve tvaru plachetnice Dow se stal vizuálním symbolem Dubaje, podobně jako budova opery v Sydney nebo Eiffelova věž v Paříži. Vlastník hotelu Burj Al Arab je společnost Jumeirah a v pekladu znamená "arabská věž".

Dubyj - hotel Burj al Arab

 


 

Nejvyšší budova světa Burj Kalifa


Jde o nejvyšší budovu světa ve výstavbě, budoucí výška se tají, může dosáhnout až 800 – 950 m. (Další nejvyšší budova světa se nachází na Taiwanu, Taipei101 a měří 508 m.)
Mrakodrap Burj Dubai má podobu šestilistého pouštního květu a bude pokryta islámskými motivy.
Burj Dubai se staví od začátku roku 2004, dokončena a otevřena bude na konci roku 2OO8.
Jde o obchodně resienční projekt – mrakodrap obsahuje luxusní hotelové a soukromé byty, restaurace a zábavní podniky.
Stavba Burj Dubai probíhá podle plánu, přibližně 1-2 patra týdně.
Kromě samotné věže se buduje také tzv. Burj Dubai downtown - boulevard s hotelem a umělým jezerem, parkem pro rodiny s dětským hrištěm.
Součástí Burj Dubai downtownu je také Dubai Mall - největší nákupní centrum světa.

 

Dubaj - nejvyšší budova světa Burj Khalifa

 


Umělé ostrovy ve tvaru palmy

Palmové ostrovy v Dubaji jsou celkem tři – Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali, Palm Deira, mají tvar datlové palmy a kmenem jsou spojeny s pevninou, takže jde víceméně o poloostrovy. Díky Palmovým ostrovům  se rozšíří délka písečných pláží v Dubaji až o neuvěřitelných 520 km! Kdo má možnosti a chce luxus, může si pořídit nemovitost právě na těchto ostrovech, v nejlukrativnější lokalitě Dubaje. Ostrovy jsou budovány z materiálu, který se těží přímo v moři, což lze díky tomu, že Perský záliv není hluboký.

Všechny tyto projekty jsou stavebně a technologicky velmi náročné, jsou obdivuhodné pro svou exklusivitu i odvahu. Je uváděno, že jde o osmý div světa a jedinou stavbu člověka, která je vidět z vesmíru po Velké čínské zdi. O bydlení na těchto ostrovej je stále větší zájem a není divu. To, že je tato lokalita opravdu lukrativní potvrzuje i záměr Donalda Trumpa vybudovat uprostřed Palm Island svůj vlastní hotel oděný do zlata.

 

 


Umělá palma Jumeirah

Rozloha této "palmy" je 5x5 km
Jde o nejvíce dokončený ostrov, stavba ostrova je hotova, probíhá stavba infrastruktury, jednotlivých staveb a již se stěhují první nájemníci.
Stavba trvala 5 let.
Na Palm Jumeirah budou především rezidece - apartmány, vily a hotely  + možnosti nakupování.
Palm Jumeirah rozšíří pobřeží emirátu Dubaj z 72 km o dalších 78 km.
Okolo Palm Jumeirah je vlnolam široký 200 m.
O bydlení na Palm Jumeirah je obrovský zájem. Všech 2.000 vil bylo prodáno za 3 týdny od zahájení prodeje.
Cena apartmánu na Palm jumeirah je 500.000 €, vily 1 mil. €.
For construction of the island were used 94 million cubic meters of sand and 7 million tons of rock.Seen from the air, looks like a palm tree that spans a length of 5 kilometers in the Persian Gulf.Shipyard began in 2001. The island received the first tenants in 2006 and now is covered with luxurious hotels and houses occupied by the wealthiest residents of the emirate.

Dubaj - umělá palma Jumeirah

 


 

Palma Jebel Ali

Trochu větší palma. Druhý ostrov, který by měl být dokončen v roce 2009, je zhruba o polovinu větší než Palm Jumeirah, a také plány na něm jsou rozšířené o některé zajímavější stavby. Plánují se zde domy na kůlech nad vodou, přístavy, vodní park a kolem celého ostrova pak promenáda, která by měla mít tvar nápisu v arabštině. Má jít o báseň, kterou vymyslel sám šejk Dubaje jen pro tento účel.

Uměle vybudovaná palma Jebel Ali bude o 50% větší než palma Jumeirah
Kromě apartmánů a vil bude na Palm Jebel Ali např. přístav, vodní park, domy na „kůlech“ nad vodou, plovoucí mešity apod.
Okolo palmy je vytvořena promenáda, která má podobu nápisu v arabštině. Jde o báseň šejka.

 Dubaj - palma Jebel Ali

 


Palma Deira

Po dokončení v roce 2015, to bude největší ostrov ze všech tří palmových ostrovů. Celých 14x8,5 kilometrů! Opět je určen k bydlení těm, kdo si potrpí na vlastní pláže a luxusní lokalitu, a k rekreaci náročným turistům. S tím souvisí i služby. Soportoviště, nákupní centra, luxusní restaurace a jiné.

Palm Deira bude mít rozlohu 14 x 8,5 km.
Dokončení ostrova se plánuje na rok 2015.
Jde o největší projekt umělého ostrova, kromě bydlení bude obsahovat přístavy, možnosti nakupování, zařízení pro volný čas, sportovní zařízení apod.

Dubaj - umělá palma Deira

 


 

Lyžařská sjezdovka v hale Ski-Dubai

 

 

 


 

Umělé ostrovy The World

The World Islands je umělé souostroví 4 km od pobřeží Dubaje
celkem jde o 300 ostrůvků ve tvaru kontinentů
rozloha souostroví The World je 9 x 6 km
na ostrovech budou vybudované vily, apartmány, letoviska a zábava
mezi kontinenty bude jediné spojení pomocí lodí nebo vrtulníku
průměrná cena ostrůvku je 25 mil. $

Dubaj - ostrovy The World