menu

FAUNA EMIRÁTŮ

Velkou část území Spojených arabských emirátů tvoří poušť, proto k této zemi neodmyslitelně patří samozřejmě velbloudi. Dromedár, neboli jednohrbý velbloud má své právoplatné místo v životě Arabů, jakožto zvíře pro vození nákladu i pro jízdu. Konají se zde tradiční velbloudí dostihy a dokonce velbloudí soutěže krásy. Taková se pořádá např. v Emirátě Abu Dhabi a na majitele nejkrásnějších velbloudů čeká vysoká finanční odměna, nebo velice hodnotné ceny.

Další zvíře, které je zde od nepaměti doma, je arabský kůň.

Kromě velbloudů a běžných domácích zvířat se zde vyskytují zajímavé druhy chráněných živočichů, kteří dokáží přežít v poušti, a které za bílého dne jen těžko uvidíte. V poušti žije např. zvláštní druh pouštního ptáka připomínající slepici Chlamydotis undulata, vzácný druh rysa stepního karakal, nebo Gordonova divoká pouštní kočka. Z kočkovitých šelem se v SAE vyskytuje také arabský leopard. SAE jsou dále domovem vlka arabského, hyeny pruhované, či divoké kozy, které se říká tahr arabský. Velice ohroženým druhem je přímorožec arabský a je vynaložena veliká péče na jeho záchranu. Vyskytuje se např. v rezervacích na území emirátu Sharjah.

Ochranu zvířat Emiráty udržují již po generace. Existují zde ochranné zvířecí zóny, které se jmenují "hima" a ve kterých mohou divoká zvířata nerušeně žít. Tato tradice se udržuje i na rozsáhlých přírodních územích, ve kterých žijí již dlouho gazely a antilopy a kde se chovají ohrožené zvířecí druhy.

Čisté mořské vody omývající břehy Emirátů skrývají velice pestrý a barevný podmořský svět. Mnoho turistů tak využívá možnost potápění, nebo se účastní výprav za pozorováním delfínů a velryb.